18.06.2019
Spoločnosť TÜV SÜD Slovakia vyhlásila víťazov druhého ročníka súťaže Výnimočná firma. Na ich príbehoch ukazuje, že na Slovensku existujú súkromné spoločnosti, ktoré majú čo povedať a byť inšpiráciou pre ďalších podnikateľov.
Foto: TÜV SÜD Slovakia
Ak ste aktívni na sociálnych sieťach, určite vás neminula v marci záplava fotiek ľudí s rôznymi ponožkami na nohách. Obúvali si ich dospelí aj deti. Výzva strhla pravdepodobne aj tých, ktorí dovtedy ani veľmi netušili, komu a ako pomôžu.
Spoločnosť Downovho syndrómu sa aj na Slovensku snažila upriamiť pozornosť verejnosti na ľudí s týmto hendikepom. Ponožková výzva vo svete beží už od roku 2013. Ponožky totiž tvarom pripomínajú chromozómy. A kým zdravý človek ich má 23 párov, teda spolu 46 chromozómov, človek s Downovým syndrómom ich má až 47. Jedna „ponožka“ preto ostane bez páru.
Downov syndróm však nie je hendikep, ktorý sa objavil tesne pred ponožkovou výzvou. Je známy už viac ako 150 rokov. Dlhodobo je jedným z najväčších podporovateľov Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku (SDS) firma SOFTIP - víťaz druhého ročníka ocenenia Výnimočná firma v kategórii Spoločenská zodpovednosť. Cenu udeľuje spoločnosť TÜV SÜD Slovakia.
Foto: TÜV SÜD Slovakia
Vedeniu SOFTIPu sa podarilo rozšíriť povedomie o potrebe pomáhať aj medzi zamestnancov. „Prostredníctvom vlastných zbierok a aukcií pomáhajú získať financie na dobrú vec,“ vysvetľuje Martin Vlčko, finančný riaditeľ a člen predstavenstva firmy SOFTIP. Z vyzbieraných peňazí SDS organizuje plavecké preteky pre zdravotne znevýhodnenú mládež a rekondičné pobyty, ktorých sa tak môžu zúčastniť aj deti zo sociálne slabších rodín.
Ani v SOFTIPe neopomenuli 21. marec – medzinárodný deň Downovho syndrómu. „Podarilo sa nám tento rok aktivizovať takmer celú firmu. Bolo úžasné sledovať, ako nám po celý deň prichádzali fotky kolegov zo všetkých kútov Slovenska s rozdielnymi ponožkami, aby vyjadrili sympatie kamarátom s Downovým syndrómom,“ dodáva Vlčko.
Foto: TÜV SÜD Slovakia
A prečo to vôbec v SOFTIPe robia? Podľa Vlčka by sa mali firmy podeliť o svoj úspech a vrátiť spoločnosti to, čo dostali. „Firmy majú dnes oveľa väčšiu možnosť ovplyvňovať svoje okolie ako kedysi a mali by to robiť pozitívnym smerom.“ Preto sa okrem ľudí s Downovým syndrómom venujú aj ďalším projektom zameraným na pomoc zdravotne a inak znevýhodneným skupinám, podporu športu a trvalej udržateľnosti.
Ďalšie informácie sú k dispozícii v tlačovej správe TÜV SÜD Slovakia: Firmy, ktoré dokážu inšpirovať